Miejskie Przedszkole nr 29

Aktualności

W naszym przedszkolu ogłoszony został konkurs plastyczny pod nazwą Ekologiczna Ozdoba Choinkowa. Konkurs skierowany był do wszystkich dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie wraz z rodzicami.Cele konkursu
 • propagowanie kreatywnego spędzania czasu,
 • kultywowanie tradycji tworzenia ozdób bożonarodzeniowych,
 • rozwijanie umiejętności twórczego myślenia oraz zdolności manualnych,
 • zachęcanie do wykorzystania materiałów ekologicznych do tworzenia prac.
W dniu dzisiejszym prezentujemy ozdoby, które do nas napłynęły. Dnia10 grudnia nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, wyłonienie zwycięzców i rozdanie nagród. 

 

Drodzy rodzice!
 
W związku z zaistniałą sytuacją proszę o powtarzanie ćwiczeń i zestawów wyrazowych przekazywanych na zajęciach logopedycznych.
Dodatkowo, aby wspomóc rozwój mowy dziecka w domu,
proszę o wykonywanie ćwiczeń narządów mowy, słuchowych, powtarzanie wierszy, rymowanek, czytanie książek, wykonywanie różnych ćwiczeń ogólnorozwojowych.
 
 
Zapraszam do korzystania.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę o kontakt:
 
logopedamp29@wp.pl
 
Pozdrawiam Marta Brajnlich
 
Czwartek 25.11.2021
 
 
 
            Większość dzieci zmagająca się z wadą wymowy ma problemy z obniżoną sprawnością narządów artykulacyjnych (język, wargi, policzki, podniebienie miękkie). Przyczyną wad są nieprawidłowości w budowie anatomicznej (np. zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe) lub nieprawidłowe nawyki związane z oddychaniem lub połykaniem. Dlatego bardzo ważne są codzienne ćwiczenia!!
 
            Przesyłam Państwu do wydrukowania „Kwieciste minki – karty do ćwiczeń buzi i języka”ze strony www.logopestka.pl .  Jest to doskonała gimnastyka buzi i języka: usprawnianie warg; pionizowanie języka (unoszenie szerokiego języka, kląskanie z zatrzymaniem, unoszenie języka za górne zęby; ćwiczenia policzków (ćwiczenia ze słomką); ćwiczenia oddechowe (kontrolowanie fazy wydechowej - wdech nosem, wydech ustami - wargi zaokrąglone).
Karty można:
 • wydrukować i ćwiczyć patrząc na obrazki,
 • wydrukować,  nakleić na brystol,
 • wyciąć pojedyncze obrazki – ćwiczyć losując poszczególne obrazki,
 • dwukrotnie wydrukować, nakleić na brystol, wyciąć pojedyncze obrazki i bawić się w MEMO lub zagrać w Piotrusia.
 
 
            Inną formą ćwiczeń aparatu artykulacyjnego są bajki logopedyczne. Dorosły czyta, a dziecko współuczestniczy, wykonując ćwiczenia wpisane w nawiasie lub naśladując odgłosy zwierząt. Do tekstu bajki załączam kolorowankę.
Mała mysia(do pobrania)
 
            Proponuję również opowiadanie z wykorzystaniem ćwiczeń usprawniających narządy mowy o pracowitej wiewiórce, które bardzo lubą dzieci, do pobrania tutaj:  opowiadanie logopedyczne . Dodatkowo proponuję zabawę logopedyczną KROKODYL dla dzieci z niepłynnością mowy, które mówią niewyraźnie i za szybko, albo mówią z zaciśniętymi zębami, za mało otwierają usta.
 
            Dla aktywności manualnej dzieci polecam zadania rozwijające kreatywność dzieci, do pobrania w załączniku.
 
 
PRZYKŁADY ĆWICZEŃ LOGOPEDYCZNYCH
1. Ćwiczenia słuchowe – stanowią bardzo ważną grupę ćwiczeń logopedycznych, ponieważ często opóźnienia czy zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się na skutek opóźnień rozwoju słuchu fonematycznego. Stymulując funkcje słuchowe przyczyniamy się do rozwoju mowy dziecka.

Przykłady:
-„Co słyszę?” – dziecko nasłuchuje i rozpoznaje odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy, różne sprzęty, pojazdy,  zwierzęta. (Przykładowa strona z odgłosami:   )
-Szukanie ukrytego zegarka, radia, dzwoniącego budzika.
- Wyróżnianie wyrazów w zdaniu. (Z ilu wyrazów składa się zdanie:  Mama czyta książkę. (3))
-Dzielenie na sylaby imion dzieci, rzeczy, zwierząt.
-Wyszukiwanie imion dwusylabowych i trzysylabowych.
-Rozróżnianie mowy prawidłowej od nieprawidłowej.
-„Co to za wyraz?” – rodzic i dziecko naprzemiennie głoskują  wyrazy i zgadują. (m – a – m – a (mama), b – a –  l – o – n (balon) itp.
-„Co słyszysz na początku / końcu/ w środku wyrazu?” (nagłos: kot (k), owoc (o) itp., wygłos: rak (k), kos (s) itd., śródgłos: bok (o), rak (a) itp.
 
Ciekawy artykuł pomagający nauczyć dziecko głoskować i dzielić wyrazy na sylaby: (https://www.mjakmama24.pl/edukacja/pomoc-w-nauce/gloski-przyklady-aa-RZFj-caSE-AqfM.html)
 
2. Ćwiczenia oddechowe - poprawiają wydolność oddechową, sprzyjają wydłużaniu fazy wydechowej, co powoduje poprawę jakości mowy. Ćwiczenia prowadzone są najczęściej w formie zabawowej, przy wykorzystaniu różnych środków, np. piórek, piłeczek, wody mydlanej, chrupek, wiatraczków itp. Są także wplatane w opowieści i zabawy ruchowe.
-Marcowy obrazek – rozdmuchiwanie barwnej plamy, dorysowywanie elementów tworzących jedną całość. Potrzebna będzie biała kartka oraz tusz, albo farba, kroplomierz/słomka, kredki. Dziecko za pomocą kroplomierza/ słomki umieszcza na kartce kroplę tuszu, którą potem rozdmuchuje(należy pamiętać, że wdech - nosem,wydech - ustami). Dziecko dorysowuje do tak powstałej barwnej plamy różne elementy, tworząc wiosenny obrazek.
-Przesyłam link do ciekawych propozycji ćwiczeń oddechowych: http://zabawkilundi.pl/blog/cwiczenia-oddechowe-dla-dzieci/ )
 
3. Ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych
Ćwiczenia warg:
-Cmokanie, parskanie, masaż warg zębami ( górnymi dolnej wargi i odwrotnie).
-Wymowa samogłosek w parach: a-i, a-u,i-a,u-o,o-i,u-i,a-o, e-oitp.
-Wysuwanie warg w „ ryjek”, cofanie w „ uśmiech”.
-Wysuwanie warg w przód, następnie przesuwanie warg w prawo, w lewo.
 
Ćwiczenia języka:
-„Głaskanie podniebienia” czubkiem języka, jama ustna szeroko otwarta.
-Oblizywanie dolnej i górnej wargi przy ustach szeroko otwartych / krążenie językiem/.
-Wysuwanie języka w przód i cofanie w głąb jamy ustnej.
-Kląskanie językiem.
-Dotykanie czubkiem języka na zmianę do górnych i dolnych zębów, przy maksymalnym otwarciu ust.
-Język przyjmuje na przemian kształt „łopaty” i „grota”.
-Oblizywanie zębów po wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni dziąseł pod wargami. Usta zamknięte.
 
Ćwiczenia usprawniające podniebienie miękkie:
-Wywołanie ziewania przy nisko opuszczonej szczęce dolnej.
-Płukanie gardła ciepłą wodą.
-„Chrapanie” na wdechu i wydechu.
-Głębokie oddychanie przez usta przy zatkanym nosie i odwrotnie.
 
Ćwiczenia policzków:
-Nadymanie policzków –„ gruby miś”.
-Wciąganie policzków –„ chudy zajączek”.
-Naprzemiennie „ gruby miś” –„ chudy zajączek”.
-Nabieranie powietrza w usta, przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego na zmianę.
Dołączam jeszcze link do ćwiczeń grafomotorycznych, które wpływają pozytywnie na naukę pisania https://www.mjakmama24.pl/edukacja/edukacja-wczesnoszkolna/cwiczenia-grafomotoryczne-dla-dzieci-labirynty-dla-dzieci-do-wydruku-aa-x77P-3hVi-uXYk.html )
 
W załączniku znajdziecie Państwo ćwiczenia pionizacji języka, oddechowe oraz warg przedstawione w przyjaznej dla dzieci grafice.
 
Pozdrawiam serdecznie
logopeda – Marta Brajnlich
 
Dziś w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Dzień Niepodległości. Podczas tego pięknego dnia dzieci wysłuchały słuchowiska „Historia Polski Częstochowy dla najmłodszych”. 

Głosów do słuchowiska użyczyli:

Krzysztof Matyjaszczyk – Prezydent Miasta Częstochowy 

Dr Ryszard Stefaniak – Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce Album fotograficzny.

Dnia 26.10.2021r. o godzinie 15.00 w naszym przedszkolu odbędą się konsultacje z pracownikami Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Konsultacje te nie odbędą się z przyczyn od nas niezależnych !!!
Zebrania z rodzicami odbędą się 26.10.2021 wg następującej kolejności:
-grupa Motylki oraz grupa Pszczółki o godzinie 16.30
-grupa Żabki oraz grupa Biedronki o godzinie 17.00
Spotkania odbędą się w reżimie sanitarnym

ZAPRASZAMY
Na terenie naszego ogrodu przedszkolnego została odnaleziona kurtka dziecięca- dziewczęca rozmiar 128cm. Kurteczka jest w kolorze złotym. Zdjęcia poniżej. Własciciela zapraszamy po odbiór do przedszkola.
Aby prawidłowo wspierć dojrzewanie układu nerwowego dziecka i dbać o prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny,  w naszym przedszkolu powstał Projekt Edukacyjny zajęć sensorycznych "Poznajemy Świat Przez Zmysły". Zajęcia sensoryczne dla dzieci mają na celu poznawanie świata za pomocą zmysłów – wzroku, słuchu, węchu i smaku. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy – dzieci poznają świat poprzez taniec, śpiew, rymowanki i wsłuchiwanie się w odgłosy przyrody. Zapraszamy do oglądania zdjęć z takich zajęć w różnych grupach wiekowych, które możecie Państwo znaleźć w zakładce Album fotograficzny.
W piątek w naszym przedszkolu gościła pani bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Filia 21 w Gnaszynie. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom pani bibliotekarka przeczytała nam piękne bajeczki oraz opowiedziała o pracy bibliotekarza. To było bardzo pouczające i ciekawe spotkanie. Serdecznie dziękujemy. Zdjęcia z tego spotkania w zakładce Album fotograficzny.
W przedszkolu świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Było mnóstwo życzeń dla naszych Chłopców oraz dużo dobrej zabawy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce Album fotograficzny
W dniu 29.09.2021 odbyła się wycieczka krajoznawcza realizowana według projektu edukacyjnego pn.: „JURA KRAKOWSKO – CZĘSTOCHOWSKA – REGION, W KTÓRYM MIESZKAM, UCZĘ SIĘ, BAWIĘ”, którego autorami i realizatorami są: Miejskie Przedszkole nr 29 w Częstochowie i Publiczne Przedszkole w Niegowie. Projekt edukacyjny ma na celu:
-przekazywanie wiedzy na temat najbliższego regionu i krainy geograficznej jaką jest Jura Krakowsko – Częstochowska,
-wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej,
-zapoznanie dzieci z walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi Jury Krakowsko – Częstochowskiej – Gór Sokolich.
Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili czego dowodem są zdjęcia zamieszczone w zakładce Album fotograficzny. Zapraszamy do oglądania.
Informujemy, iż na stronie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie znajduje się vademecum pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się ze stroną.
https://www.womczest.edu.pl/new/vademecum-pomocy-psychologiczno-pedagogicznej/
Przypominamy, że Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie posiada własną stronę WWW:
http://zppp.ids.czest.pl/
Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. W naszym przedszkolu też dziś było bajkowo i kolorowo. Zapraszamy do Albumu fotograficznego.
Każdego roku, dzięki Państwa zaangażowaniu, Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” może realizować misję wsparcia naszych rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich. W tym, jakże niełatwym czasie, okażemy solidarność z naszymi rodakami w akcji „Święty Mikołaj z Polakami  na Kresach”. Prosimy o przekazanie słodyczy (zapakowanych i z dłuższym terminem ważności) oraz artykułów szkolnych w oznaczonych pojemnikach na hollu przedszkolnym. Wyrażamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych także i w tym roku będziemy mogli liczyć na Państwa wsparcie i zaangażowanie. Zbiórka darów będzie trwała  do 20 października 2021 r.(środa). Serdecznie dziękujemy.
 
 - Bliskiej Ci Kobiecie – Żonie, Mamie, Babci, Siostrze, Córce Przyjaciółce, Znajomej, przekaż Różową Kartkę Życia i przekonaj, aby podczas kolejnej wizyty u lekarza wręczyła Różową Kartką Życia i poprosiła o 5-punktową Konsultację Zdrowia Piersi.

 - W dniu 1 Października wstaw selfie lub/i nagranie wideo z Różową Kartką Życia i hasztagiem #Proszę Konsultuj Zdrowie Piersi na wszystkich mediach społecznościowych.
 
 - Kobiety w wieku powyżej 18 lat i po 69 roku życia niech przekażą swojemu lekarzowi „Różową Kartkę Życia” i poproszą o 5-punktowe Konsultacje Zdrowia Piersi, zaś Kobiety w wieku 50-69 niech skorzystają z bezpłatnych badań mammograficznych.

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. W naszym przedszkolu powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Był  to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie "to coś".Więcej zdjęć z tego kreatywnego dnia w zakładce Album fotograficzny.
 
W celu wykupienia ubezpieczenia szkolnego NNW w InterRisk, wystarczy kliknąć w link https://ubezpieczenia.centrumpolis.pl/Sklep/Szkolne?KodPromocji=A136 i automatycznie zostaną Państwo przekierowani na nasza stronę do zakupu ubezpieczenia.
Cała procedura zakupu jest online również z płatnością.
Ochrona ubezpieczeniowa zaczyna się kolejnego dnia po wpłacie składki na konto.
Na maila dostaniecie Państwo wszystkie dokumenty potrzebne do zawarcia umowy wraz z certyfikatem ubezpieczenia.
 
Do 30 września 2021 r. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Obowiązkową metodą jest samospis internetowy
. Wejdź na stronę https://spis.gov.pl/ i wypełnij formularz spisowy.
Dokonując spisu za pośrednictwem aplikacji do samospisu należy wykazać wszystkie osoby, które
w dniu 31.03.2021 r. o godzinie 24:00 mieszkały pod danym adresem. Wszystkie dodane i prawidłowo spisane osoby są zwolnione z obowiązku samospisu. Oznacza to, że osoby te nie muszą samodzielnie logować się do aplikacji spisowej, aby dokonać samospisu.
Jeżeli nie masz dostępu do komputera/Internetu zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon lub odwiedź najbliższy urząd gminy, gdzie na czas trwania spisu, urzędy gmin przygotowały specjalne miejsca do spisania się przez Internet. Stanowisko do samospisu dostępne jest również
w siedzibie Urzędu Statystycznego w Katowicach (po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie pod numerem 32 77 91 233).
Jeśli nie spiszesz się przez Internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie dzwoniąc z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99, aby przeprowadzić spis. Zgodnie z ustawą nie możesz odmówić mu przekazania danych.
Możesz potwierdzić tożsamość rachmistrza spisowego, dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99 lub sprawdzając na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.
Pamiętaj, że udział w spisie to Twój obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Nie obawiaj się o swoje dane. Są u nas bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.
Chcesz sprawdzić, o co pytamy w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową?
Wejdź na https://spis.gov.pl/ i bądź na bieżąco!
 
Pierwsze dni w grupie Żabki upłynęły w radosnej atmosferze. Dzieci bawiły się w sali zajęć poznając nowe zabawki. Wspólnie z nauczycielem układały wzory z patyczków, kolorowały obrazki i uczyły się pierwszej piosenki. W piątek wybrały się na krótki spacer wokół przedszkola oraz spędziły czas w przedszkolnym ogrodzie korzystając z urządzeń terenowych. "Pierwsze koty za płoty"-uśmiech na twarzach dzieci mówi sam za siebie. Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć w zakładce Album fotograficzny
Przedstawiamy do konsultacji projekt nowego Miejskiego Przedszkola nr 29
Według nas koncepcja prezentowanego dwukondygnacyjnego przedszkola jest optymalna i nowoczesna, pozwalająca również zabezpieczyć w przyszłości miejsca dla większej liczby dzieci.
 
Serdecznie zapraszamy Rodziców na zebrania grupowe, które odbędą się dnia 30.08.2021r. Prosimy o przybycie 1 rodzica/opiekuna prawnego. Spotkania odbędą się w poszczególnych salach grupowych z zachowaniem aktualnie obowiązującego reżimu sanitarnego. 
grupa MOTYLKI godz. 16:00
grupa PSZCZÓŁKI godz. 16:30
grupa BIEDRONKI godz. 17:00

Po zebraniach grupowych o godz. 17:30 odbędzie się zebranie przedstawicieli Rady Rodziców z poszczególnych grup oddziałowych.
W razie jakichkolwiek zmian będziemy Państwa na bieżąco informować.
Serdecznie zapraszamy na Dni Adaptacyjne dla nowych przedszkolaków, które odbędą się w dniach 30.08- 31.08.2021r. o godzinie 11.00. Dnia 30.08.2021 o godz 11.00, również odbędzie się zebranie dla rodziców dzieci z grupy Żabki. Prosimy o przybycie 1 rodzica/opiekuna prawnego. Spotkanie odbędzie się w sali grupy Żabki z zachowaniem aktualnie obowiązującego reżimu sanitarnego. Po zebraniu o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie przedstawicieli Rady Rodziców. W razie jakichkolwiek zmian będziemy Państwa na bieżąco informować. 
Wszystkim Przedszkolakom i ich Rodzicom życzymy wspaniałych, pogodnych i roześmianych wakacji. Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń i chwil.
Tatusiowi Drogiemu,
Zawsze uśmiechniętemu,
Dużo życzymy radości
I dni pełnych miłości.
Szczęściem wypełnionych chwil
A do pracy...
...dużo sił!
        Informujemy, iż w sobotę, tj. 19.06.2021 r. zmarła Pani Maria Gabryel – dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie w latach 1985-2000. Msza Święta pogrzebowa odbędzie się we wtorek, tj. 22.06.2021 r. o godz. 11:30, w Kościele na Stradomiu.  
 
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez społeczność IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza - “100-lecie Powstania Śląskiego”
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zabaw z okazji Dnia Sportu oraz Dnia Dziecka. Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.
Idzie misio...Idzie słonik...
Idzie lalka...No i konik...
Wszyscy razem z balonami...
Z najlepszymi życzeniami...
Moc uśmiechu i radości
Niech w Waszym sercu zawsze gości!
życzą Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 29
Dzień Matki jest raz w roku,
Szczęśliwy i pełen uroku.
W tym dniu pragniemy złożyć Wam życzenia:
Zdrowia szczęścia i powodzenia. 
Najserdeczniejsze życzenia dla Wszystkich Mam składa Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 29
Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwują pracę ludzi dorosłych, zwracają uwagę na czynności robocze wykonywane przez rodziców, rodzeństwo i osoby z najbliższego otoczenia. Poczynione tą drogą spostrzeżenia znajdują odzwierciedlenie w zabawach tematycznych dzieci, w których najbardziej widoczny jest związek zabawy z różnymi formami pracy ludzkiej. Pojawiają się zabawy: w lekarza, w strażaka, policjanta, nauczyciela, piosenkarza, kucharza czy fryzjera. Istotą tych zabaw jest odtwarzanie różnych czynności, sytuacji, faktów i zdarzeń zaobserwowanych w życiu. Zasadniczym celem zabaw jest poznanie społecznej rzeczywistości. Cel ten jest realizowany przez naśladowanie czynności ludzi dorosłych. Więcej zdjęć w zakładce Album fotograficzny.
 
W piątek 7 maja w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste sadzenie "Dębu Pamięci", upamiętniające Zofię Mońkowską. W uroczystości wziął udział zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz Radny Sebastian Trzeszkowski. Wszyscy zebrani wysłuchali słów "Roty Śląska" oraz odśpiewali hymn narodowy. Więcej zdjęć w zakładce Album Fotograficzny.
Pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, w częstochowskich szkołach i przedszkolach rusza kampania społeczna „Aktywna wiosna”. Celem akcji jest promowanie zdrowego stylu życia, zrównoważonej mobilności oraz zachęcenie do aktywności fizycznej. 
Rodziców zainteresowanych zapewnieniem dla dziecka opieki w okresie wakacji prosimy o złożenie wniosku w wersji papierowej u nauczycielek w swoich grupach w terminie od 4 do 29 maja 2021 r.  W tym roku szkolnym nie ma dyżurów wakacyjnych w innych przedszkolach i oddziałach  przedszkolnych. Opieką w okresie wakacji objęte będą tylko dzieci uczęszczające  do danego przedszkola w roku szkolnym 2020/2021. Wniosek poniżej 
Nasze przedszkole otrzymało podziękowanie za włączenie się do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego "Jesteśmy różni, lecz równie ważni".
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – w naszym przedszkolu akcje prowadzone są corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w naszej społeczności. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć zamieszczonych w Albumie fotograficznym
Szanowni Państwo,
 
Od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. na terenie kraju trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.
 
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.
 
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest realizowany następującymi metodami:
 • metodą samospisu internetowego
aplikacja dostępna jest na stronie https://spis.gov.pl/,
 
 • metodą wywiadu telefonicznego, dzwoniąc na infolinię spisową obsługiwaną przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279 99 99,
 
 • z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.
W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zbierane są następujące dane:
 • Charakterystyka demograficzna osób,
 • Aktywność ekonomiczna osób,
 • Poziom wykształcenia,
 • Niepełnosprawność,
 • Migracje wewnętrzne i zagraniczne,
 • Charakterystyka etniczno-kulturowa,
 • Gospodarstwa domowe i rodziny,
 • Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).
 
Osoby, które dokonały samospisu internetowego zachęcamy do udziału w „Loterii Narodowego Spis Powszechnego Ludności i Mieszkań”  https://loteria.spis.gov.pl/
Do wygrania cenne nagrody!
 
Zgodnie z decyzją rządu od dnia 19.04.2021 r. Miejskie Przedszkole nr 29 w Częstochowie będzie realizować funkcje opiekuńczo - wychowawczo - dydaktyczne w formie stacjonarnej. 
Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z psycholog mgr Beatą Liwowską przygotowało kolejny film edukacyjny dla rodziców w ramach cyklu poradników "CRL Uczy Rodziców". Motywem przewodnim filmu jest rozwój dziecka. Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/Eao2j4IoKPg 
Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego życzą: Dyrektor oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie.
Nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie edukacyjno-społecznym „JESTEŚMY RÓŻNI, LECZ RÓWNIE WAŻNI”
Dnia 26 marca 2021 r. został rozstrzygnięty konkurs wielkanocny dla dzieci i rodziców naszego przedszkola pod hasłem „Ozdoba wielkanocna”.
W konkursie brało udział 38 dzieci, które wykonały z pomocą rodziców przepiękne, ciekawe, oryginalne, kolorowe, jedyne w swoim rodzaju  ozdoby wielkanocne.
Wszystkie prace zostały nagrodzone, przyznano pierwsze, drugie, trzecie miejsca oraz wyróżnienia. Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom oraz mniejszą lub większą nagrodę.
Dziękujemy bardzo rodzicom i dzieciom za wspólną zabawę.
Nagrodzonym oraz wszystkim biorącym udział w konkursie gratulujemy bardzo ciekawych pomysłów oraz talentu artystycznego.
Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć w zakładce Album fotograficzny.
 
Od 27 marca do 18 kwietnia 2021 r. zgodnie z decyzją rządu Miejskie Przedszkole nr 29 w Częstochowie będzie zamknięte.
Wyjątkiem są dzieci, których rodzice wykonują zadania związane ze zwalczaniem Covid-19.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19 nauczyciele będą realizować kształcenie na odległość z wykorzystaniem Platformy Teams.

 
Nasze przedszkole bierze udział w projekcie edukacyjnym "W świecie bajek" mającym na celu promowanie dobrych postaw, poszerzenie wyobraźni, poznawanie emocji.
Nauczyciele mają ograniczony dostęp do obserwacji negatywnych skutków pandemii na uczniów- jednak uchwycenie tego zjawiska będzie początkiem procesu pomocy. Każdy niepokojący sygnał dostrzeżony przez nauczyciela otwiera drogę działaniu na rzecz ucznia.

Zachęcamy do zainstalowania aplikacji STOP COVID ProteGO Safe:

https://www.gov.pl/web/protegosafe/protego-safe

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
Przekaż 1% podatku
Z okazji Dnia Babci i Dziadka wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze, dobrego zdrowia, nieustającej radości oraz miłości i samych pogodnych dni życzy Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie.
W ramach wsparcia dla dzieci i młodzieży Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie zaprasza do możliwości skorzystania z porad specjalistów. Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna nr 1 tel. 34/361-94-34, 533-300-966; e-mail pppp1@edukacja.czestochowa.pl
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego Roku życzymy zdrowia, spokojnych chwil z rodziną oraz samych radosnych dni. Wesołych Świąt.
Młodzieżowa Rada Miasta Częstochowy wraz z Zespołem Szkół Technicznych im. Jana Pawła II oraz ze Stowarzyszeniem Aktywna Częstochowa i Częstokocham zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie akcji charytatywnej „Charytatywnie dla Zwierząt”. 14 grudnia na terenie powiatu częstochowskiego oraz okolic rozpocznie się zbiórka charytatywna...
W związku z zakończeniem roku kalendarzowego prosimy wszystkich Rodziców o terminowe dokonywanie wpłat za żywienie
„Razem na Święta” to akcja MEN, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie
Szanowni Państwo. Rozpoczęło się głosowanie w budżecie obywatelskim. Zapraszamy do oddania głosu na zadanie ogólnomiejskie nr 821.
Dzień Niepodległości
Nasze przedszkole wzięło udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu”, które polegałą na odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11. Na nagraniu grupa Biedronki
Nasze przedszkole będzie brało udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu”, które polega na odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11...
POMOC BEZDOMNYM
Pasowanie na Starszaka
Sadzimy cebulki żonkili- Pola Nadziei
W tym roku nasze przedszkole ponownie przystąpiło do akcji pod patronatem MEN "Szkoła pamięta". Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej...
W naszym przedszkolu jest bardzo wesoło i kolorowo a to za sprawą wspaniałych darczyńców: sponsora oraz Rady Rodziców, którzy dbają o nasze przedszkolaki i w ostatnich kilku dniach zakupili do każdej z sal przepiękne kolorowe dywany. Dzieci są zachwycone i serdecznie wszystkim dziękują :-) 
29.09.2020 r. na służbową pocztę elektroniczną Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie wpłynął e-mail z informacją o zamontowanym w placówce niebezpiecznym ładunku.
OCHRONNE SZCZEPIENIA LISÓW

Materiały informacyjne przygotowane przez MEN

W dniu 17 sierpnia 2020 r. rozpoczęła się w województwie śląskim akcja pn. " Koronawirus. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny".

Bezpieczeństwo uczniów podczas zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa...
Kochane Dzieci, Drodzy Rodzice. Dziękujemy Wam za wspólną zabawę i naukę, wspólnie spędzony czas, tysiące uśmiechów i miliony pomysłów. Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji...
Rola pracowników oświaty w promocji zdrowia psychicznego i w zapobieganiu zachowaniom autodestrukcyjnym u młodzieży.
Dzisiaj w naszym przedszkolu gościła zaprzyjaźniona z nami pani Magdalena Mrozińska z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Częstochowie, która poprowadziła zajęcia dla dzieci dotyczące COVID-19...
Z okazji Dnia Ojca życzymy wszystkim Tatusiom spokoju i zdrowia, radości i dobrego humoru oraz dumy z dzieci.
Przez cały rok uczestniczyliśmy w projekcie Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury. Nasze przedszkolaki uczestniczyły z nami w modułąch, które przygotował dla nich Mały Miś. Wszystko odbywało się w świecie literatury dziecięcej...

NAJLEPSZE ŻYCZENIA DLA WSZYSTKICH NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

Z okazji Dnia Matki składamy wszystkim Mamusiom serdeczne życzenia, wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz wielu radosnych chwil w życiu. Życzymy, aby ten dzień minął Paniom w ciepłej i miłej atmosferze.
W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w kraju stopniowo uruchamiana jest praca przedszkoli, szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne, czy możliwość przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych.Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi GIZ, MZ, MEN.
W związku ze wznowieniem działalności Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie z dniem 18.05.2020r. prosimy o zapoznanie się z Procedurą Bezpieczeństwa obowiązującą w okresie epidemii SARS-CoV-2 w Miejskim Przedszkolu nr 29 w Częstochowie.
Szanowni Państwo bardzo prosimy o zapoznanie się z zarządzeniem Dyrektora Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie w sprawie wznowienia zawieszonych zajęć w Miejskim Przedszkolu nr 29 w Częstochowie w związku  z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
10 ZASAD WIRUSOOBRONY
Szanowni Państwo bardzo prosimy o zapoznanie się z Zarzadzeniem nr 11/2020
  W związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek sytemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 umożliwiającym otwarcie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych...
Drodzy Rodzice w związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa zajęcia w przedszkolu będą zawieszone do 24 maja 2020r.

Dyżur wakacyjny w roku szkolnym 2019/2020 prowadzony będzie przez nasze Przedszkole od 01.07.2020r. do 31.07.2020r.

W miesiącu sierpniu 2020 placówka będzie nieczynna.    

LISTA KANDYDATÓW PRZYJĘTYCH I NIEPRZYJĘTYCH W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM
Wyniki konkursu „NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA” 2020. Zgodnie z wielkanocną tradycją Miejskie Przedszkole NR 29 zorganizowało konkurs dla dzieci i rodziców. Konkurs odbył się w formie internetowej...
W związku ze zbliżającymi się Świętami wielkanocnymi życzymy Dzieciom i Rodzicom zdrowych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy - Dyrektor, grono pedagogiczne i wszyscy pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 29 
Od 6 do 10 kwietnia 2020 r. zostanie ograniczona działalność następujących jednostek systemu oświaty: specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz szkół specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
REKRUTACJA DO PUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W PUBLICZNYCH SZKOŁACH PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2020/2021 INFORMACJA O WYNIKACH REKRUTACJI ORAZ ZASADACH POTWIERDZANIA WOLI PRZYJĘCIA DO PRZEDSZKOLA LUB ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
Informujemy, że ZPPP w Częstochowie nie przerywa pracy i nadal świadczy pomoc psychologiczno-pedagogiczną , od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:30.
Szanowni Państwo! Od 12.03.2020 do 10.04.2020 funkcjonowanie Miejskiego Przedszkola nr 29 jest czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie nasze przedszkole nie prowadzi zajęć dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczych w sposób tradycyjny. Wynika to z decyzji Ministra Edukacji Narodowej związanej z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronowirusa na terenie naszego kraju...
Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. W związku z tym serdecznie prosimy Rodziców aby pomogli nam w miarę możliwości, w realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. W zakładce „Do pracy z dzieckiem” znajdziecie Państwo podstronę-grupę przedszkolną, do której uczęszcza Wasze dziecko.
Drodzy rodzice w związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa zajęcia w przedszkolu będą zawieszone na okres 2 tygodni.
Od 12 do 25 marca w przedszkolu nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.
W związku z informacjami na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa będziemy w przedszkolu zwracać szczególną uwagę na konieczność zachowania higieny i częste mycie rąk. Jednocześnie apelujemy do rodziców dzieci, którzy w ostatnim czasie podróżowali samolotem o uważną obserwację dziecka. Osoby, które przebywały na terenach występowania koronawirusa i mają objawy grypopodobne, muszą bezzwłocznie o tym powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w Częstochowie będzie odbywała się z wykorzystaniem systemu elektronicznego.
Oto nasi laureaci konkursu recytatorskiego "OJCZYZNA POLSZCZYZNA". Hania zajęła II miejsce a Olek otrzymał wyróżnienie. SERDECZNIE GRATULUJEMY
Do naszego przedszkola zawitał Fascynujący Świat Pszczół. Przedszkolaki poznały na czym polega praca pszczelarza, jak wygląda ubiór, który ochrania przed żądłem. Dzieci przekonały się, jak pracowite są te owady, jak dorastają, oraz jak smakuje pyłek kwiatowy. Dowiedziały się, po czym odróżnić prawdziwą królową wśród innych pszczół, która zamiast sukienki ma na sobie świecący niebieski koralik. Podczas zajęć dzieci miały okazję zobaczyć na żywo pszczoły zgromadzone w specjalnym „szklanym” ulu. Wszyscy zgromadzeni posmakowali pysznego miodu, a na koniec otrzymali drobne upominki: pięknie wydaną książeczkę o życiu pszczół, drewniany nożyk do rozprowadzania miodu oraz własnoręcznie wykonaną przez dzieci świecę z wosku pszczelego.
Stowarzyszenie Patriotyczne "Kresy” w Częstochowie organizowało akcję charytatywną dla Polaków mieszkających na Kresach. Akcja oparta była na idei charytatywnej i patriotycznej. Polegała na zbiórce pieniędzy, którymi obdarzyliśmy Polaków mieszkających na Kresach. Wszystkim za przyłączenie się do akcji serdecznie dziękujemy.
ZATRZYMAĆ WROGA SMOGA
MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wigilijne, które odbędzie się w każdej z grup o godz. 13.45. W grupie Biedronek będą wystawiane Jasełka o godz. 13.00 na które zapraszamy tylko rodziców dzieci z grupy Biedronki.
W ramach realizowanej kampanii edukacyjno-informacyjnej pod nazwą „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” nasze przedszkole otrzymało 4 oczyszczacze powietrza, które zostały zakupione ze środków Województwa Śląskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej pn.: „MOGĘ! Zatrzymać SMOG - Przedszkolaku złap oddech” współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.

ZWYCIĘŻCZYNI PRZEGLĄDU PIEŚNI LUDOWYCH ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK

W piątek 25.10.2019 r. odbyła się uroczystość Pasowania na Starszaka. Uroczystość tą zaszczycił swoją obecnością Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Grzegorz Papalski. Więcej zdjęć w zakładce "Album Fotofraficzny".
Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami , które odbędzie się 07.11.2019 r o godzinie 17.00.
Serdecznie zapraszamy dzieci, które rozpoczną edukację w naszym Przedszkolu z Rodzicami na Dni Adaptacyjne, które odbędą się 27 i 28 sierpnia 2019 roku o godzinie 9.00.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy życzą słonecznych, udanych i radosnych wakacji.
PIKNIK RODZINNY 2019- w tym roku podróżowaliśmy po świecie. Każda z grup zaprezentowała zwyczaje, tańce różnych krajów: ŻABKI ODWIEDZIŁY AFRYKĘ, MOTYLKI BYŁY W JAPONII, PSZCZÓŁKI POLECIAŁY NA HAWAJE, A BIEDRONKI DO AMERYKI!!!! Byłą cudowna atmosfera, wiele radości i dziecięcych uśmiechów. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w organizacji pikniku
FESTYN RODZINNO- INTEGRACYJNY
Rada Rodziców Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie informuje,
iż wpłat na Radę Rodziców można dokonywać na konto Santander Bank Polska S.A.

Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli

Informacja o strajku
REKRUTACJA DO PUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W PUBLICZNYCH SZKOŁACH PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2019/2020
Podobnie jak w latach ubiegłych zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz naszego Przedszkola. Serdecznie dziękujemy
Serdecznie zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta, która odbędzie się 21.01.2019r.(poniedziałek) w następującej kolejności
Serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkolaki na Bal Karnawałowy, który odbedzie się 11.01.2019r.(piątek) zaraz po śniadaniu. Podczas balu bedą wykonywane zdjęcia przez firmę fotograficzną. 
Serdecznie zapraszamy na uroczystą wigilię 17.12.2018r.

W grupie Biedronki godz. 13.00;
w grupie: Pszczółki, Motylki i Żabki o godz. 14.00.

Zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 8.11.2018r. o godz.17.00
KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH 
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców z dziećmi z naszego przedszkola do udziału w konkursach organizowanych przez nasze przedszkole. 
Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 6 września 2018r. (czwartek) o godzinie 17.00. Miejsce zebrania- sala gimnastyczna.
Prosimy o zapoznanie się z  Klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych w Miejskim Przedszkolu nr 29 w Częstochowie